TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SÜS BİTKİLERİ SEKTÖRÜ PSB ANATOLIA 2022’DE BULUŞTU

SÜS BİTKİLERİ SEKTÖRÜ PSB ANATOLIA 2022’DE BULUŞTU

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Sakarya’da düzenlenen PSB Anatolia 2022 Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı’nın açılış töreninde konuştu.

TÜRKTOB ve SÜSBİR Başkanı Savaş Akcan, açık alanda yapılan en kapsamlı sektör fuarı olan PSB Anatolia 2022’nin Sakarya sınırlarını aşarak tüm Türkiye’ye ulaştığının herkesin farkında olmasını diledi.

Akcan, süs bitkileri sektörünün 2017 yılında 85 milyon dolar ithalata karşılık 65 milyon dolar ihracat yapabildiğini, 2021 yılında ise 150 milyon dolarlık ihracat, 49,5 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini kaydederek, "4 yıl içinde 20 milyon dolar dış ticaret açığından 100 milyon dolar dış ticaret fazlasına ulaşan bir sektörün temsilcileriyiz. Bunu pandemi dönemine rağmen başardık. Kurumsallaşma ve eğitim çalışmalarımız, üreticimizin motivasyonu, bu fuar gibi tanıtım organizasyonları ile bu başarıya ulaştık." dedi.

Akcan, üretim kalitesi, üretim miktarı ve iç ve dış ticarette yakalanan bu başarının artarak devam edeceğini, Türkiye’nin uygun iklim ve toprak koşullarının, lojistik avantajlarının, iş gücü potansiyelinin ve bilgi birikiminin bu devamlığının itici gücü olacağını kaydetti.   

  • %18 KDV SEKTÖRÜN SIRTINDA BÜYÜK BİR YÜK

Süs bitkilerini sektörünün de tarımın bir dalı olduğunu vurgulayan Akcan, "Buğday ve domates üreticisi neyse biz de oyuz. Süs bitkisi üreticisi de çiftçidir. Tarımdaki maliyet artışlarını birebir biz de yaşıyoruz. Buna karşın KDV’si %18 olan bir süs bitkileri sektörü kaldı. Bu oran bize büyük bir yüktür. Pandemi döneminde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından %8’e indirilen KDV, az önce söylediğim dış ticaret fazlasının oluşmasına en büyük katkıyı verdi. Ancak pandemi bitince KDV tekrar %18’e yükseltildi. Biz KDV’nin tekrar %8’e düşürülmesini talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Açılış törenine Sakarya Vali Vekili Muhsin Çatmadım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş başta olmak üzere kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurumlarının yöneticileri, sivil toplum ve meslek kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Akcan, fuara emeği geçen tüm kurumlara, katılımcı firma ve ziyaretçilere teşekkür ederek tamamladığı konuşmasın ardından diğer protokol üyeleri ile birlikte fuarın açılış kurdelesini kesti ve TÜRKTOB – SÜSBİR standında SÜSBİR Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte misafirleri ağırladı.

210 firmanın katıldığı, 40 bin ziyaretçi beklenen fuar 10 Eylül cumartesi akşamına kadar sürecek.

07.09.2022