TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SULTANİYE ÜZÜMÜNDE HASAT ZAMANI

SULTANİYE ÜZÜMÜNDE HASAT ZAMANI

Dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün yetiştirildiği Salihli Ovası’nda bağlardan kesilen çekirdeksiz Sultaniye üzümleri, ovadaki kurutma alanlarına serilmeye başlandı. Üreticiler ise 12 lira üzerinde fiyat beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi.
 
Salihli Ovası’nın en önemli ihracat ürünü olan 'Çekirdeksiz Sultaniye Üzümü’nde hasadın başlandığını belirten Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Salihli Ovası’nda 100 bin dekar alanda kuru üzüm yetiştiriliyor. Kaliteli bir şekilde yetiştirilen üzümlerin birçoğu bandırılıp bir kısmı da naturel olarak kurutulmaktadır. Kurutulan üzümlerin birçoğu da ihracat edilmektedir” dedi. 

“Tek amacımız var üzüm değerinde satılsın” 

Durasıllı Mahallesi'nde çocukluktan beri baba mesleği çiftçilikle uğraştığını belirten üzüm üreticisi Süleyman Güney ise, “Bu yıl kuru üzüm hasadımıza başladık. Geçen yıl üzüm hasadı sezonunda 7 liraya başladığımız fiyat, yıl sonunda 11 liraya kadar yükseldi. Bu yıl da İnşallah fiyatların umduğumuz civarlarda olmasını istiyoruz. 12-13 lira bandında olmasını bekliyoruz.” dedi. 

“Önce insan sağlığı diyoruz” diyen Güney, “Arazimizde Ziraat Odası eşliğinde 'İyi Tarım uygulamaları'na yöneldik. Mahsulümüzü sağlıklı bir şekilde insanlarımıza yedirmek istiyoruz. İnşallah çiftçimizin yüzü güler. Üreticiyiz, üreten insan kazansın. Tek amacımız var üzümün değerli satılmasıdır” diye konuştu.