TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Savaş Akcan; ''Asıl olan ithal tohum ile yerli üretim yapmak değil, her şeyi ile bizim olan milli tohum geliştirmek.'' (PARA DERGİSİ)

Savaş Akcan; ''Asıl olan ithal tohum ile yerli üretim yapmak değil, her şeyi ile bizim olan milli tohum geliştirmek.'' (PARA DERGİSİ)

 Patates sorununa kökten ''milli'' çözüm...

Savaş Akcan; ''Asıl olan ithal tohum ile yerli üretim yapmak değil, her şeyi ile bizim olan milli tohum geliştirmek.''
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan'ın patates tohumluğu ile ilgili açıklamaları haftalık ekonomi dergisi Para'da yayınlandı. 
Akcan'ın açıklamaları özetle şöyle; 
-Tohumluk patates fiyatları 3 TL seviyesinde. Yani ABD doları bazında 50 cent. 2015 yılında ise 1 ABD dolarıydı. Bu açından baktığınızda tohumluk fiyatları düşmüş. Patates fiyatları yurt dışında da ucuz değil. En makul fiyatlar Azerbaycan ve İran'da, 50-75 cent seviyesinde.
-
Ürün maliyetlerini tartışırken çiftçinin gübre, mazot, enerji, ilaç maliyetlerini düşünmek lazım. Üretici maliyetler altında ezilirse üretim yapamaz. 
-
Türkiye'nün bu konuda yapması gereken yerli üretimini artırmaktır. Bunun yolu da tohumluk patatesten geçiyor. Özel sektörde patates tohumluğu yatırımı yapan bir iki firma var. Çünkü maliyetli bir yatırım. Her şirket bu işe giremez. Tarımsal Araştırma Enstitülerine çok büyük görev düşüyor. Milli tohumlar geliştirip uygun şartlarda üretici ile buluşturmalılar. Bu çalışmalar yapılıyor ancak daha da artmalı. Asıl olan ithal tohum ile yerli üretim yapmak değil, her şeyi ile bizim olan milli tohum geliştirmek. Bu sadece patates için değil, her ürün için geçerli.