TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

PROF. DR. DEMİR: "YAĞIŞLAR TARIMSAL ÜRETİMİ DESTEKLEYECEK"

PROF. DR. DEMİR:

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, yoğun yağışların tarıma ve çevreye etkisini değerlendirerek, “Yağışlar tarımsal üretimi destekleyecek, önümüzdeki sene bize umut olacak.” dedi.

Türkiye bu kış mevsiminde yoğun yağış aldı. Hem kar hem de yağmur şeklinde etkili olan yağışlar mart ayında da devam etti. Yağışlar akarsuların debisini yükseltti, barajları doldurdu, kuruyan topraklar suya doydu.

Prof. Dr. Yusuf Demir, “Son birkaç aydır Karadeniz başta olmak üzere ülkemizin pek çok yerinde aldığımız yağışlar hakikaten yüzümüzü güldürmeye başladı. Eskiler, ‘Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır’ derlerdi. Bu sene de mart ayındayız ve Samsun’da olmamıza rağmen kar yağışı devam ediyor. Bu da barajların doluluk oranlarını artırması ve yer altı sularını beslemesi açısından sevindirici bir durum. 

Bu yağışların nisan ve mayıs aylarında da devam etmesini bekliyoruz. Özellikle tarımsal üretimin topraktan çıktıktan sonraki beslenmesi açısından yağışlar çok önemli. Bu yağışların etkisinin olumlu görülebilmesi için sürecin de doğru yönetilmesi gerekiyor. 

Dünyada ve ülkemizde hem pandemi hem savaşın oluşturduğu kriz hem de kuraklığın etkisiyle son yıllarda tarımsal üretimde bir azalma söz konusu. Özellikle pek çok yerde tarlaların ekilmemesi riski ile karşı karşıya kalmamız bizi endişelendiriyor. Bu noktada yine yeni Tarım Bakanımızın ve hükümetimizin alacağı tedbirlerle vatandaşlarımızın tarlalarını ekmesi önem arz ediyor."
diye konuştu.