TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Küçükbaş hayvan sektörü Bursa'da buluştu

Küçükbaş hayvan sektörü Bursa'da buluştu

Bursa'nın Karacabey ilçesinde, " Türkiye Çobanları 2. Küçükbaş Hayvancılık Ve Ekipmanları Tanıtım Etkinliği” düzenlendi. Etkinliğe çobanların ilgisi yoğundu.

"Geleneksel Türkiye Çobanları Küçükbaş Hayvan ve Ekipmanları Tanıtım Günleri" kapsamında Bursa'nın Karacabey ilçesinde Türkiye’nin her bölgesinden gelen çobanlar buluştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Öğretmenler Parkı'ndaki etkinliğin açılış töreninde, tarımın insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar herkesi ilgilendiren, çok geniş kapsamlı bir sektör olduğunu söyledi.

Gıdası kendisine yeten ülkelerin bağımsız ülkeler olduğunu belirten Yıldız, "Ülke olarak biz çiftçimiz sayesinde 80 milyon insanımızı ve 40 milyona yakın turistimizi besleyip, buna istinaden 17 milyar dolarlık da tarımsal ihracat yapmaktayız." dedi.

Alın terinin kıymetini bilmek gerektiğini vurgulayan Yıldız, "Ülkemizde yaklaşık 44 milyon küçükbaş hayvan varlığına sahibiz. Bursa olarak, 472 bin küçükbaş hayvanımız var. Bunun yaklaşık 90 bini Karacabey'de." ifadesini kullandı.

Fuar etkinlikleri kapsamında, "Türk Çoban Köpekleri Türkiye Şampiyonası" ve "Koç Yarışması", "Türk Çoban Köpekleri Irk Standartları Yarışması", "Damızlık Koç Yarışması" ve "Damızlık Koç İhalesi" gibi etkinlikler gerçekleştirilecek.