TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

KADIN KOOPERATİFLERİ LAVANTA ÜRETİMİNE YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

KADIN KOOPERATİFLERİ LAVANTA ÜRETİMİNE YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Son yıllarda üretimi giderek artan ve kırsal turizmin canlanmasında önemli bir etmen olarak görülen lavanta, kadın kooperatiflerinin de en yoğun ilgi gösterdiği ürün oldu.

Adana’nın kırsal ilçesi Feke’de 5 yıl öncesinde başlayan lavanta üretimi, ilçenin Tapan yöresinde kısa sürede lavanta vadisi oluşturdu. 2-3 kadın girişimci ile başlayan lavanta üretimini bugün 40 kişi 200 dekar alanda  yapıyor.

Geçimleri daha çok küçükbaş hayvancılık olan yöre kadınları gerek İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün gerekse belediyelerin fide desteği ile 5 yıl öncesinde kıraç tarlalarına lavanta dikmeye başladı. 

Lavantaların mor renkli çiçeklerinin açmasıyla tarlalar adeta film platosuna dönüşürken, yöreyi saran güzel koku ise yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı.

Tapan yöresinde girişimci kadınlar, Tapaneli Kadın Kooperatifini kurarak birlikte hareket edip geleceğe emin adımlarla ilerlemeye başladı.

Ürettikleri onlarca dönüm lavantanın çayını, reçelini, kolonyasını ve buketini yaparak çocuklarının geleceği için adım atan kadınlar, ürünlerini Türkiye’deki zincir marketlere de satmaya başladı. Lavantaya olan ilgiyi gören kadınlar bir yandan kooperatife üye olmaya bir yandan da lavantayı bölgede yaygınlaştırmaya devam ediyor.