TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEN 571 MİLYON DOLARLIK HUBUBAT İHRACATI

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEN 571 MİLYON DOLARLIK HUBUBAT İHRACATI

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 2022 yılının ilk iki ayında 145 ülkeye toplam 571 milyon 341 bin dolarlık hububat, bakliyat ve yağlı tohum ihracatı yapıldı.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, pandemiyle birlikte Ukrayna-Rusya savaşının dünya ekonomisini olumsuz etkilemeye devam ettiğini belirterek, doğru yönetilmesi halinde Türkiye’nin krizden en az etkilenen ülke olacağına inandıklarını ifade etti. 

Altunkaya, Türkiye’nin bölge için kilit bir ülke pozisyonunda olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki barışın bir an önce tesis edilmesinde, Türkiye’nin önemli bir misyon üstleneceğini söyledi.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Mahsum Altunkaya başkanlığında toplanarak ülke ve dünya gündemini değerlendirdi. 

Şubat 2022 ihracat rakamlarının ele alındığı toplantı sonrası değerlendirme yapan Başkan Mahsum Altunkaya, “İki yılı aşkın süredir tüm insanlığın yaşadığı pandeminin ardından patlak veren Rusya ve Ukrayna savaşı da dünya ekonomisini büyük ölçüde etkilemektedir. Temennimiz, tarafların oturacakları müzakere masasından bir barış kararının çıkmasıdır.” dedi.

145 Ülkeye 571 Milyon 341 Bin Dolarlık İhracat

2022 yılının ilk iki aylık sürecini de değerlendiren Altunkaya bütün sorunlara ve zorluklara rağmen, Güneydoğulu ihracatçıların Şubat 2022 döneminde toplam 314 milyon 337 bin dolarlık ihracata imza attıklarını ifade ederek, ocak-şubat 2022 döneminde ise bu rakamın 571 milyon 341 bin dolar olduğunun altını çizdi. 

En fazla ihracat yapılan ülke grupları arasında Ortadoğu ülkelerinin ilk sırada yer aldığını ifade eden Altunkaya, Ortadoğu’yu Afrika, Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinin takip ettiğini sözlerine ekledi. 

Ülke bazlı ihracatta ilk sırada yer alan Irak’ı Suriye ve Cibuti’nin takip ettiğini de belirten Başkan Altunkaya, “İhracatımızın en önemli başarı etkeni şüphesiz ürün yelpazesinin geniş olmasıyla birlikte pazar çeşitliliğimizin de fazla olmasıdır. Dünyanın 7 kıtasına ulaşmayı başaran ihracatçılarımız yılın ilk iki aylık sürecinde 145 ülkeye doğrudan ihracat yapmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Bölgeden en fazla makarna, buğday unu ve bitkisel yağ ihraç edildi

Ürün bazlı ihracatta ilk sıralarda makarna, buğday unu ve bitkisel yağların yer aldığını açıklayan Başkan Altunkaya, sektörel ihracatta yüksek katma değerli üretim yapılmasının bir kez daha öneminin anlaşıldığını ifade ederek, “Sanayicilerimiz yeni yatırımlarıyla ve yüksek katma değerli ürünleriyle dünya standartlarında global markalaşmaya yönelmektedir. Elbette mevcut pazarlarımızdaki  payımızı arttırırken, gittiğimiz her ülkede aranan markalar olmak istiyoruz. Üretici ve ihracatçı firmalarımız bunu başarmak için gerekli yatırımları yaparken, AR-GE ve inovasyon çalışmalarına da hız veriyoruz.” diye konuştu.