TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

GİRESUN'DA "ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ" PROJESİ DEVAM EDİYOR

GİRESUN'DA

Giresun’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Giresun Ziraat Odası iş birliğinde fındıkta verim ve kaliteliyi arttırmak için yürütülen Örnek Fındık Bahçesi projesi devam ediyor.

Giresun Ziraat Odası tarım danışmanları ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğü personeli tarafından örnek fındık bahçelerinde çotanak fertil gübre uygulaması gerçekleştirildi. Proje kapsamında 8 örnek bahçe bulunduğunu bildiren Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, kompoze (karışık) gübrelemenin mutlaka mart ayının 15'ine kadar uygulanması gerektiğini kaydetti. 

Karan, “Kompoze gübre kullanıldığında ayrıca azotlu gübrenin 1. uygulamasına ihtiyaç kalmamaktadır. Kullanılacak toplam azotlu gübrenin yarısı kadar miktar mayıs ayının 20’sinden itibaren 2. uygulama olarak kullanılmalıdır. Uygulanacak tüm gübreler, fındık dal uçları altındaki 30-40 cm genişliğindeki banda serpilip 5-10 cm toprak derinliğine karıştırılmalıdır.” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Karan, her tarımsal üründe olduğu gibi fındıkta zamanında ve toprak analizine göre uygulanacak olan gübreleme ve ilaçlamanın kalite ve verimli ürün için önemli olduğunu sözlerine ekledi.