TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

GELECEĞİMİZE BÜYÜK KATKI...

GELECEĞİMİZE BÜYÜK KATKI...

Tohumun İzinde Projesi’nin 3. Çağrı İlanı Yayınlandı

Türkiye Tohumcular Birliğinin (TÜRKTOB) ülkemizin gen kaynaklarının ve yerel çeşitlerinin toplanması, muhafazası ve değerlendirilmesi çalışmalarının desteklenmesi, yerel çeşitler ve biyokaçakçılık konusunda farkındalık yaratılması ve bu konularda mevzuatın iyileştirilmesi için öneriler getirilmesi amacıyla yürüttüğü Tohumun İzinde Projesi’nin 3. Çağrı İlanı yayınlandı.

6 Mayıs 2016 tarihinde Antalya’da düzenlenen tanıtım toplantısıyla kamuoyu ve paydaşlara duyurulan projede bugüne kadar “İç Anadolu Bölgesindeki Bazı Yerel Çeşitlerin Toplanması, Muhafazası ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi’’  ile   ‘’Ege Bölgesindeki Bazı Yerel Çeşitlerin Toplanması, Muhafazası ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi’’ isimli alt projelere TÜRKTOB tarafından maddi destek sağlandı.

Alt projelerle köylerde yapılan faaliyetler kapsamında bir yandan yerel çeşitlerin önemi ile biyokaçakçılıkla ilgili farkındalık çalışmaları yapılırken diğer yandan toplanan 65 yerel çeşit gen bankalarımıza kazandırıldı.   

Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında çalışan mühendislere, üniversite öğrencilerine ve çocuklara proje ve önemi konularında eğitimler verildi.

Tohumun İzinde Projesinin 3. Çağrı ilanı için tıklayınız.