TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

DİYARBAKIR'DA KURBANLIK HAREKETLİLİĞİ

DİYARBAKIR'DA KURBANLIK HAREKETLİLİĞİ

Diyarbakır’da, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlıklar görücüye çıktı. Satıcılar satışlardan memnun olduklarını belirtirken, alıcılar ise fiyatların makul seviyede olduğunu belirtti. 

Diyarbakır’da, uzun ve zahmetli bir sürecin ardından hayvanlarını kesime hazır hale getiren besiciler, emeklerinin karşılığını alabilmek umuduyla sabahın ilk saatlerinden itibaren Canlı Hayvan Borsası'nın yolunu tutuyor. Burada kurbanlıkları araçlardan tek tek indiren besiciler, hayvanlarını satmak için alana getirirken, küçükbaş hayvanlar kilolarına göre 400 ila bin 500 liraya, büyükbaş hayvanlar ise 5 bin liradan başlayıp 20 bin liraya kadar alıcı bulabiliyor. 

Kurbanlık almak için Canlı Hayvan Borsası'na gelen vatandaşlar, fiyatların makul seviyede olmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirirken, hayvan satıcıları da satışların son günlerde artığını kaydetti. 

“Fiyatlar geçen sene ile aynı durumda” 

Yaklaşık 30 yıldan bu yana kurban kesimi yapan Tahir Aslan, kendisinin sadece kesim işi ile uğraştığını söyledi. 

Aslan, “Havalar sıcak fakat satışlar gayet iyi. Fiyatlar küçükbaş hayvanlarda 400 lira ile bin 500 lira arasında değişiyor” dedi.
 
Mehmet Emin Kılıç isimli besici de satışlardan gayet memnun olduklarını belirterek, “Fiyatlar geçen seneye oranla aynı durumda. kurbanlık satışı oluyor. 3 yıldır bu işi yapıyorum. Bayram günü satışlar daha da fazla oluyor. Biz büyükbaş hayvan da satıyoruz” diye konuştu.
 
Fevzi Akdamar isimli vatandaş ise, kurbanlık almak için Canlı Hayvan Borsası'na geldiğini ve bütçesine uygun bir hayvan almak istediğini söyledi. Akdamar, “Fiyatlar gayet makul seviyede. Bütçeme uygun bir kurbanlık bulabilirsem alıp eve götüreceğim” şeklinde konuştu.