TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

DEVLET DESTEĞİYLE KURULAN SERA ÜRETİCİYE ÖRNEK OLDU

DEVLET DESTEĞİYLE KURULAN SERA ÜRETİCİYE ÖRNEK OLDU

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı İnkılap köyünde 4 yıl önce devlet teşvik ve desteğiyle kurulan ilk seranın ardından köydeki sera sayısı 16’ya yükseldi. Seralarda yetiştirilen tonlarca ürün çevre illere de gönderiliyor. 

Kirlenmemiş toprakları, temiz su kaynakları, güneşi ve temiz havasıyla organik tarımın gözde şehirlerinden olan ve coğrafyasının yüzde 60'ını dağların oluşturduğu Gümüşhane’de devlet teşvik ve destekleriyle seracılıkta başarı hikayeleri yazılıyor. 

Torul ilçesine bağlı İnkılap köyünde 4 yıl önce Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerinin vatandaşlara yaptığı teklifin ardından başlayan seracılık macerası bugün 16 serada birçok köylünün yaptığı üretimle devam ediyor. 

Seralarda başlıca üretilen salatalık, domates ve biberler, aroması ve lezzetiyle tüketicilerden tam not alırken, ürünler Gümüşhane genelinin yanı sıra özellikle Trabzon’da da rağbet görüyor. 

Köyün Karşıkaya Mahallesi'nde hayvancılık yaparken 4 yıl önce ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerinin teşvikiyle ilk serasını kuran 70 yaşındaki köy muhtarı Ahmet Oral, eşi ve çocuklarının yardımıyla kendisine ait sera sayısını 5’e çıkardı. 

Önümüzdeki yıl son dönemde bölgede popüler ürün olan çileği deneyecek olan Oral ve eşi, insanların zamanlarını boşa geçirmeleri yerine üretim yapmaları gerektiği mesajını verdi.
 
Seracılık işinden memnun olduklarını ve para da kazandıklarını kaydeden Oral, “Daha önceden mandıracılık yapıyordum, 4 yıl önce sera işine girdik. Şimdi burada domates, biber ve salatalık yetiştiriyoruz. Memnunuz işimizden. İlk başladığımızda vatandaşlarda bir talep yoktu, bilmiyorlardı. Sonradan herkes öğrendi ve köyümüzdeki sera sayısı 16’ya yükseldi. Bu bir ekip işi. Eşim, çocuklarım yardımcı oluyorlar. Hep birlikte yapıyoruz. Ürün yetişince de toplayıp kasalıyoruz” dedi.
 
Artabel Vadisi'nden geçen derenin yanındaki arazilerine kurdukları seralarda ürün ve üretim sorunu yaşamadıklarını kaydeden Oral, “Ürünü toplayıp Trabzon’a götürüyoruz. Emeğimizin karşılığını alıyoruz. Memnunum seracılıktan. İnşallah daha da ilerleteceğiz bu işi. Daha da yaygınlaşırsa vatandaşlarımız bu işten ekmek parası kazanır” diye konuştu.
 
Gümüşhane’de özellikle son yıllarda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi destekli belirli bir oranda hibe yoluyla sera kurulmuş, üreticilere talep üzerine yüz binlerce fide dağıtılmıştı. Gümüşhane’de son dönemde gelişme gösteren seracılık için uzmanlar 250 metrekarelik seranın 200 dönümlük kuru tarım alanına eşdeğer bir gelir getirmesinin yanında bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun olduğunu açıklamıştı.