TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Buğday üreticisinin korktuğu başına geldi

Buğday üreticisinin korktuğu başına geldi
Türkiye'nin diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi buğday üretiminde de önemli bir yere sahip olan Çukurova yöresinde sıkıntı var. Çukurova yöresinde buğday üreticisi rekolte artışı ve 65 kuruşa kadar yükselen serbest piyasa fiyatına sevinirken, son günlerde etkili olan sağanak yağışın hasadı devam eden tarlalarda ürünün kalitesini düşürdüğü ve çiftçinin kiloda yüzde 20 oranında zarar edeceği bildirildi.

Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çukurova yöresinin, Türkiye'nin diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi buğday üretiminde de önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin buğday ihtiyacının, turizm sektöründeki hareketliliğin de dikkate alınmasıyla yıllara göre 18 milyon ile 20 milyon ton arasında değiştiğini belirten Tezcan, bu yıl ülke genelinde 21 milyon ton olması beklenen rekoltenin yaklaşık 2 milyon tonunun ise Çukurova yöresinden karşılanacağını bildirdi.

Tezcan, buğdaydaki rekolte artışıyla birlikte serbest piyasada 65 kuruşa kadar yükselen kilo fiyatına sevinen üreticinin korkulu rüyası olan yağışın özellikle hafta sonu yörede hasadı yapılamayan ekili alanlarda etkili olduğunu ifade ederek, ''Ekim zamanında beklenmeyen yağışlar lokal olarak bazı tarlalarda tohumların çürümesine neden olmuştu. Bu alanlarda bazı üreticiler tarlasını bozup birinci ürün mısır ve pamuk için hazırlamış, bazı üreticiler de çürüyen alan küçük ise ikinci kez buğday atmıştı'' dedi.

İlerleyen süreçte buğdayın çimlenmesi ve danelerin oluşmasına kadar geçen süredeki hava koşullarının rekolte artışı açısından çok olumlu geçtiğini ve çiftçinin buna sevindiğini anlatan Tezcan, yine olumsuz hava koşulları nedeniyle hasada geç başlandığı kaydetti.

Tezcan, bu olumsuz hava koşullarının üreticiyi korkuttuğunu belirterek şunları söyledi:

''Çukurova'da çoğu yerde hasat işlemleri tamamlandı. Ancak Ceyhan Ovası'nda 350 bin dekardan 150 bini hala hasat edilemedi. Son günlerde ve özellikle hafta sonu aralıklarla devam eden sağanak yağış tarlalardaki buğdayın kalitesini bozdu. Bu süreçteki yağışlar buğdaydaki bir protein olan gluteni de olumsuz etkiler. Buğdayın kalitesinin bozulması da fiyatın kiloda yüzde 20 oranında düşmesi demektir. Hala 150 bin dekar alanın biçilmediği dikkate alınırsa, üreticinin kaybı 1 milyon liraya ulaşmış demektir. Bu kiloda üretim maliyeti 50 kuruş olan buğdayın satışında ciddi bir rakam demektir. Yağış aynı zamanda toprağı ağırlaştırması nedeniyle biçerdöver tarlaya giremeyeceği için kalan yerlerdeki hasadı da geciktirecek. Yani çiftçinin korktuğu başına geldi. Üreticinin şimdi tek derdi hasadın bir an önce tamamlanması ve yağışlara bağlı olarak daha fazla zarar etmemeleri. ''

Hasattan önceki sağanak ve dolu yağışının aralarında buğdayın da bulunduğu tarım ürünleri ekili olan bazı alanlarda zarara yol açtığını da söyleyen Tezcan, TMO'nun alım fiyatının da makul düzeyde olmasını beklediklerini bildirdi.

AA