TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BİTKİ ISLAHI PROJELERİ TARIMIN GELECEĞİDİR

BİTKİ ISLAHI PROJELERİ TARIMIN GELECEĞİDİR

BİTKİ ISLAHI PROJELERİ TARIMIN GELECEĞİDİR

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Akdeniz TTO)  ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) iş birliği ile ‘’Geleceğin tohumlarını şimdiden ekmeye hazır mısınız?’’ ana temasıyla düzenlenen 5. Bitki Islahı Proje Pazarı (BIPP) başarıyla sona erdi.

***

Antalya'da düzenlenen 20.Growtech Uluslararası Tarım Fuarı kapsamında gerçekleşen Bitki Islahı Proje Pazarı’nın açılışında konuşan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, ‘’ 5 yıldır meslek kurumları, üniversite ve özel sektör birlikteliğinin en güzel örneğini veriyoruz. Türkiye’nin çok zengin yerel genetik kaynaklarının değerlendirilerek yeni bitki çeşitlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına, tüketici ve sanayici tercihlerini dikkate alan, kalite odaklı, rekabet gücü yüksek bir tohumculuk sektörünün oluşmasına katkı sunan bu etkinliğimizin bir eşi daha yok.’’ ifadelerini kullandı.   

TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Savaş Akcan ülkelerin sadece tarımda değil her alanda ürettiği bilgi, teknoloji ve yenilikler ölçüsünde söz sahibi olduğunu, tarımda da bilgi ve teknoloji üretme mecburiyeti bulunduğunu kaydetti. İstenen düzeyde bilgi ve teknoloji üretebilmek için ise AR-GE çalışmalarına gerekli yatırımların yapılması gerektiğini kaydeden Akcan, özellikle iklim değişikliği, kuraklık ve pandeminin yeni gerekliliklerinin tohumdan ve tohumculuk sektöründen beklenenleri artırdığını kaydetti.  

Türkiye’de AR-GE'ye yapılan harcamaların GSYH’nin %1’i kadar olduğunu ifade eden Akcan, ‘’Bu oran G. Kore’de %4.36, Japonya’da %3.35, ABD’de %2.79, OECD ülkelerinde ortalama %2.4 ve AB ülkelerinde ortalama %1.98’dir. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün tüm tarım sektörüne ayırdığı AR-GE bütçesi 1 milyar TL’yi bulmamıştır.

Tarımın tohumla başladığı gerçeğinden hareketle tohumculuk konusundaki AR-GE çalışmaları en üst seviyeye çıkarılmalıdır. Tarımın en önemli girdisi olan tohum ve stratejik bir sektör olarak ortaya çıkan tohumculuk sektöründe milli politikaların geliştirilmesi için çalışılmalıdır. Milli politika demek, en başta milli çeşit demektir.

AR-GE çalışmaları yüksek teknik bilgi, personel, ekipman, finans ve sabır isteyen, uzun süreli ve riskli bir iştir. Bütün bu imkânları bir araya getirmek de zordur.

AR-GE yatırımlarının geri dönüş süresinin uzun olması, firmalarımızın genç ve sermaye yapılarının yetersiz olması özel sektörün bu konuya yeteri kadar ilgi göstermesini ve yatırım yapmasını engellemektedir.

Türk tohumculuğunun gelişebilmesi ve istenen seviyeye gelebilmesi kendi marka çeşitlerini geliştirip dünyaya pazarlayabilmesine bağlıdır. Bu nedenle sektörün desteklenmesi gerekmektedir.

Biz Türkiye Tohumcular Birliği olarak hem eğitim ve teknik hem de ekonomik anlamda elimizden geleni yapıyoruz. 

Tüm proje sahipleri sektörümüzün geleceğidir.

Dereceye girsin - girmesin, tüm projeler şimdiden tarım, tohum ve bitki ıslahının taşıyıcı kolonlarına eklenmiştir.  Katkı veren herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.’’ dedi.  

***

Açılış töreninde Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Akdeniz TTO)  Müdürü Prof. Dr. Ömer Halil Çolak, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan ve Akdeniz Üniversitesi Rektör Yarımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker de söz aldı.

BIPP, Yeşil Mutabakat ve Tarımda Yansımalar’’ paneli ile devam etti.  

***

TÜRKTOB adına Yönetim Kurulu Üyesi ve Fide Üreticileri Alt Birliği (FİDEBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı M. Kayhan Yıldırım’ın da aralarında olduğu jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda dereceye giren projelere ödülleri verildi.

Ödüller:

Birincilik Ödülü: Kuraklığa Dayanıklı Hibrit Zoysia Çimi Çeşitlerinin Geliştirilmesi Projesi / Akdeniz Üniversitesi / Doç. Dr. Songül Sever Mutlu

İkincilik Ödülü: Bulk Segregant Analizi Kullanılarak Narda Önemli Karakterlerle İlişkili Moleküler Markörlerin Geliştirilmesi / Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi / Doç. Dr. Keziban Yazıcı

Üçüncülük Ödülü: Biberde Tsw Geni Dayanıklılığını Kıran Tomato Spotted wilt virüs Irklarına Karşı Yeni Dayanıklılık Kaynakları Geliştirilmesi Projesi / Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü / İlyas Deligöz

TÜRKTOB Özel Ödülü: Sarı Çayakarına Karşı Dayanıklı Biber Hatlarının Biber Hatlarının Geliştirilmesi Projesi / Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü / Dr. Ramazan Özalp

ATSO Özel Ödülü: Psikoaktif Bileşen İçermeyen Kanabidiol (CBD) Yüksek Kenevir Islahı Projesi / Doç. Dr. Mehmet Fatih Cengiz

Akdeniz TTO Özel Ödülü: Çay Bitkisi Gen Havuzunun Oluşturulması ve Ticari Çay Çeşit Adaylarının Belirlenmesi Projesi / Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi / Doç. Dr. Keziban Yazıcı

25.11.2021 / Antalya