TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN PAKDEMİRLİ YUSUFELİ BARAJI İÇİN TARİH VERDİ

BAKAN PAKDEMİRLİ YUSUFELİ BARAJI İÇİN TARİH VERDİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı süren Yusufeli Barajı’nda bu yılın aralık ayı sonu itibarıyla su tutmaya, 2023 yılı başında da enerji üretmeye başlayacaklarını söyledi.

Yusufeli Barajı inşaatında gelinen son nokta ile ilgili çalışmaları yerinde görmek için Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunan Bakan Pakdemirli, Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. 

Basın mensuplarına ziyareti ile ilgili bilgiler veren Bakan Pakdemirli, “Tüm dünyanın takip ettiği mega bir proje. 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yükseği olmaya aday. Daha önce Deriner’di biliyorsunuz. Yusufeli Barajı 275 metre yüksekliğe ulaştı ve bu rekoru da kırdı diyebiliriz. Tüm dünyanın takip ettiği projede gövde betonlamasını bitirdik. Geriye köy yolları viyadüklerinin bitmesi kaldı. Bunlar bittikten sonra da yeniden yerleşim yerine Yusufeli’ndeki vatandaşlarımızın taşınması kalıyor.” dedi.

“Nadide bir baraj, çok büyük bir yapıt, çok büyük eser”

Aralık sonu itibarıyla barajda su tutmayı hedeflediklerini belirten Bakan Pakdemirli, “Bunun manası ne? 2 milyar metreküplük bir barajınız olunca bunun dolması için 1-1,5 sene dolmasını bekleyeceğiz. En geç 2023 yılı başında artık barajımızda enerji üretmeye başlayacağız. Ürettiğimiz enerji en az bir Antalya kentini aydınlatacak kadar  enerji ortaya çıkaracak. Senelik 2 milyar kilovatsaat. Türk ekonomisine senede 2 milyar katkısı olacak. Çok çok önemli nadide bir barajımız.” diye konuştu.

Barajın gövde yüksekliğinin 275 metre olduğunu ve bunun 100 katlı bir gökdelene eşit yükseklik olduğuna dikkati çeken Bakan Pakdemirli, “Eyfel kulesinden biraz daha kısa. Çok büyük bir bina, yapıt, eser demek. Türkiye’nin elektriğinin yüzde 2,5-3’ünü üretecek bu barajımıza bugün teknik bir gezi düzenledik. Teknik ziyaret kapsamında da ilgili kurumlarla koordinasyonunu yapıyor olacağız. Hedef aralık ayı sonu itibarıyla su tutmaya başlamak olacak.” ifadelerini kullandı.

Tonlarca ağırlığındaki iş makineleri bir yamaçtan bir yamaca kablolu vinç sistemi ile taşınıyor

Bakan Pakdemirli, açıklamaların ardından barajın 275 metre yüksekliğindeki gövdesinin üzerine çıkarak incelemelerini sürdürdü, büyük iş makinelerinin bir yamaçtan bir yamaca kurulan kablolu vinç sistemi ile taşınmasını izledi.  
Barajın inşaatında dev iş makinelerini vadi içinde taşımak için karşıdan karşıya kablolu vinç sistemi kullanılıyor. Tonlarca ağırlıktaki iş makineleri metrelerce yükseklikten adeta oyuncak gibi taşınıyor.