TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN PAKDEMİRLİ SON 3 YILIN LAVANTANIN ÜRETİM VE İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI

BAKAN PAKDEMİRLİ SON 3 YILIN LAVANTANIN ÜRETİM VE İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Bilecik'te lavanta hasadı yaparken, "Son 3 yılda lavanta üretimi 3,6 kat artışla 5 bin 300 tona, ihracatı ise 5,9 milyon dolara yükseldi." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ziyaretler, açılışlar ve temel atma törenlerine katılmak üzere Bilecik'te bulundu. 

İlk olarak Bilecik Valiliğini ziyaret eden bakanlar, Valilik şeref defterini imzaladı. Bilecik protokol üyeleri ile kısa bir değerlendirme toplantısı yapan bakanlar daha sonra merkeze bağlı Ulupınar köyünde lavanta ve çilek hasadı gerçekleştirdi.

Bakan Dönmez, Türkiye'nin bor madeni katkılı yerli ve millî dezenfektan markası olan Borel'in üretiminde lavanta kullandıklarını belirterek, üretimde katkısı bulunanlara teşekkür etti.

Bakan Pakdemirli ise çiftçiye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, "Son 3 yılda üretimi 3,6 kat artışla 5 bin 300 tona, ihracatı ise 5,9 milyon dolara yükselen lavanta hasadını Bilecik’te yaptık." dedi.