TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN KİRİŞCİ: "HİZMETE ALDIĞIMIZ İÇME SUYU TESİSLERİ İLE YAKLAŞIK 45 MİLYON VATANDAŞIMIZA SAĞLIKLI İÇME SUYU TEMİN ETTİK"

 BAKAN KİRİŞCİ:

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, DSİ Genel Müdürlüğünün kurulduğu günden bugüne 5 bin 445 kilometre isale hattı inşa ettiğini belirterek, "Bunun %60'tan fazlası olan 3 bin 300 kilometrelik kısmını son 20 yılda hizmete aldık. Bu isale hatları ile ülkemizi neredeyse Edirne'den Kars'a 2 defa kat ettik. Hizmete aldığımız içme suyu tesisleri ile yaklaşık 45 milyon vatandaşımıza sağlıklı içme suyu temin ettik." dedi.

Bakan Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, DSİ tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış töreninde yaptığı konuşmada, suyun hayati öneme sahip olduğunu ve bütün üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturduğunu bildirdi.

Suyun tarımın da ekonominin de can damarı olduğunu vurgulayan Bakan Kirişci, "Suyun güçlü etkisini yurt sathına yaymayı hedefleyen DSİ; dünyada ilk kez uygulanan projeleri, en büyük barajları, en uzun sulama kanallarını, içme suyu tünellerini ve hidroelektrik santrallerini milletimizin istifadesine sunmuştur." İfadesini kullandı.

Bakan Kirişci, ülkenin yıllık 112 milyar metreküp teknik ve ekonomik su rezerviyle dünyada 41. sırada olduğunu aktararak ancak kişi başına düşen yıllık 1.330 metreküp su miktarıyla su stresi altında bir ülke olduğuna dikkati çekti. Ülke olarak Akdeniz havzasında bulunulması dolayısıyla iklim değişikliğinin etkilerinin, birçok ülkeye göre daha yoğun hissedildiğini vurgulayan Bakan Kirişci, "Kısacası, bundan sonra suyumuzu kullanırken muslukları sonuna kadar açmamalıyız, tarlaları gelişi güzel sulamamalıyız, doğru yönetmeliyiz, israf etmeyerek verimli kullanmalıyız." diye konuştu.

Hayata geçirilen projelere değinen Bakan Kirişci, şöyle devam etti:

"DSİ Genel Müdürlüğü, 1954'ten bu yana su kaynaklarının geliştirilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkisiyle oluşan kuraklıktan dolayı depolama tesislerimizin önemi giderek artmaktadır. Yağışlı dönemlerde barajlarımızda ve göletlerimizde biriktirdiğimiz sular, kurak dönemlerde vatandaşlarımızın istifadesine sunulmaktadır. Depolama tesislerimiz, başta içme ve kullanma suyu temini olmak üzere tarımsal sulama, hidroelektrik enerji üretimi ve taşkın kontrolü gibi hayati meselelerde kilit rol üstlenmekte. Ayrıca depolama tesislerimizde balıkçılık, su ürünleri üretimi, turizm ve su yolu taşımacılığı gibi gelir getirici faaliyetler de yapılmakta. Bu çerçevede ülkemizde DSİ Genel Müdürlüğü eliyle irili ufaklı yüzlerce baraj inşa edilmiştir. Türkiye, barajlar konusunda dünyada saygın ülkelerin en başında gelmektedir."

TARIMSAL SULAMA YATIRIMLARI

Bakan Kirişci, su denilince akla gelen sektörlerden birinin de tarım olduğuna işaret ederek ülkede 85 milyon dekar arazinin sulanabilir durumda olduğunu ve bunların da %80'inin sulamaya açıldığını söyledi.

Böylece 6,2 milyon kişiye istihdam sağlandığını ve ekonomiye ise yılda 150 milyar lira ek katkı sunulduğunu dile getiren Bakan Kirişci, "Hizmete alınan sulama projeleriyle ülkemiz tarımsal hasılada dünyada 10. sıraya yükselmiştir. Hedefimiz, sulanması gereken 16,5 milyon dekar araziyi de bir an önce suya kavuşturmaktır. Suyu tasarruflu kullanmak için son 20 yılda tarımsal sulamada damla ve yağmurlama gibi modern sulama sistemlerine ağırlık verdik. %6 olan modern sulama sistemlerinin oranını %31'e yükselttik. İnşaatı devam eden sulama projeleriyle inşallah bu oran %94 seviyesine çıkacaktır." diye konuştu.

Bakan Kirişci, bir başka önemli faaliyet alanlarının da içme suyu temini olduğunu vurgulayarak Bakanlık olarak suyu milletle buluşturmak için çalıştıklarını belirtti.

Hazırladıkları ve zaman içinde değişen şartlara göre güncelledikleri içme suyu eylem planları ile illerin, 20, 30 ve 50 yıllık içme suyu ihtiyaçlarını planladıklarını söyleyen Bakan Kirişci, "Genel Müdürlüğümüz kurulduğu günden bugüne 5 bin 445 kilometre isale hattı inşa etmiştir. Bunun %60'tan fazlası olan 3 bin 300 kilometrelik kısmını son 20 yılda hizmete aldık. Bu isale hatları ile ülkemizi neredeyse Edirne'den Kars'a 2 defa kat ettik. Hizmete aldığımız içme suyu tesisleri ile yaklaşık 45 milyon vatandaşımıza sağlıklı içme suyu temin ettik." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kirişci, suyun gücünden enerji üretiminde de faydalandıklarını anlatarak karbon salınımı sıfır olan, çevreci hidroelektrik santrallerini hızla devreye aldıklarına işaret etti.

Ülkenin teknik, ekonomik, hidroelektrik enerji potansiyelinin yıllık 180 milyar kilovatsaat olduğunu dile getiren Bakan Kirişci, "DSİ ve özel sektör iş birliğiyle bugüne kadar hidroelektrik enerji potansiyelimizin %60'ı kullanılabilir hâle gelmiştir. Bugün ülke kalkınmasına büyük ivme kazandıran bu tesislere zatı devletlerinin himayesinde yenilerini ekliyoruz. Ülkemizin 20 şehrinde bulunan 34 adet hidroelektrik santralinin kurulu gücü 653 megavat, üretimleri ise yıllık 2 milyar 300 milyon kilovattır. Bu miktar 1 milyon kişinin yıllık enerji tüketimine denk gelmektedir. Yaklaşık 16 milyar liraya mal olan bu tesislerin ekonomiye katkısı ise yıllık 2,7 milyar liradır. Bugün açılışını yaptığımız 34 adet tesisle ülkemizin yıllık enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 1'i karşılanacaktır. Bu 34 adet tesisin üretim kapasitesi ise bugüne kadar devreye alınan hidroelektrik enerji tesislerinin yaklaşık yüzde 2,5'lik kısmına tekabül etmektedir." dedi.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr