TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ASLANAPA'DA SULANABİLİR ARAZİ MİKTARI ARTTI

 ASLANAPA'DA SULANABİLİR ARAZİ MİKTARI ARTTI

Kureyşler Barajı'nın 2019 yılında faaliyete geçmesi ile Kütahya'nın Aslanapa İlçesinin 5 köy ve 3 mahallesinde bulunan tarım arazilerinin suya kavuştuğu bildirildi.
 
Aslanapa ilçesindeki sulanabilir arazi miktarının 52 bin dekara çıktığı ifade edildi.
 
Aslanapa ilçe Tarım ve Orman Müdürü Tacettin Işık, yaptığı açıklamada, "Kureyşler barajı ile genişleyen sulanabilir tarım arazilerinde ürün deseni çeşitlendirme ve verimleri artırma amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince ilgili çiftçilere su kontrolü, gübreleme, hastalık, zararlı kontrolü ve yetiştiricilik konularında eğitim ve teknik destek verilmiştir. Bu kapsamada yapılan çalışmalar sonuncunda silajlık mısır ekimi 7 bin dekar, şeker pancarı ekimi 12 bin dekar, yonca ekimi 5 bin dekara çıkmıştır. İlçede hiç ekimi bulunmayan yağlık ayçiçeği 700 dekara ulaşmıştır. Ekonomik değeri yüksek olan bu tarım ürünlerinin yetiştiriciliğinin artmasıyla beraber köylerimizde refah seviyesi yükselecektir" dedi.
 
Işık, "Ürün desenini çeşitlendirme çalışmaları kapsamında, Kureyşler Barajı ile bu yıl sulama imkânına sahip olan Terziler köyünde ikamet eden çiftçilerimizden 72 yaşındaki Mehmet Ali Karaca, Aslanapa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleriyle 6 dekar arazide karpuz yetiştiriciliğine başlamış ilk hasadında hedeflenen miktara ulaşmış ve tarlasından hasat ettiği ürünleri Aslanapa ve çevre ilçe pazarlarında satışa sunmuştur. Kavun yetiştiriciliğinde Kütahya pazarında tanınan Aslanapa’nın ünümüzdeki yıllarda karpuz yetiştiriciliğinde de söz sahibi olacağı öngörülmektedir." ifadelerini kullandı.