TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

AKÇAKOCA İÇME SUYU ARITMA TESİSİ YAPIMI BİTMEK ÜZERE

AKÇAKOCA İÇME SUYU ARITMA TESİSİ YAPIMI BİTMEK ÜZERE

2071'e kadar içme suyu ihtiyacını karşılamaktaki engelleri tamamen ortadan kaldırmak için "81 İl İçme Suyu Eylem Planı" çerçevesinde çalışma yürüttükleri açıklayan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Düzce'de yaptığı yatırımlarla, ilin topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya yönelik girişimlere devam ediyor.

Akçakoca Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisinin Yapımı Devam Ediyor

DSİ tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında inşaatı devam eden Akçakoca İçmesuyu Arıtma Tesisi inşaatında % 90 fiziki gerçekleme sağlandı.

Tesis ile 2043 yılına kadar bölgenin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacak. Günlük 26.000 metreküp kapasitesine sahip arıtma tesisi ile Akçakoca'ya temiz arıtılmış su sağlanacak.  Arıtma tesisinin 2019 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Akçakoca Barajı İnşa Edildi

Temelden yüksekliği 66 metre ve 1,86 milyon metreküp su depolama hacmine sahip Akçakoca Barajının 2016 yılında tamamlanarak su tutulduğunu açıklayan DSİ, Akçakoca Barajı'nda depolanan hamsuyu arıtma tesisine iletecek olan yaklaşık 7 km uzunluğundaki boru hattının 2015 yılı içerisinde başlayıp 2016 yılında tamamlandığını belirtti. 

Bu tesisle Akçakoca Barajında depolanan yıllık 5,05 milyon metreküp ham suyun arıtma tesisine iletileceği ifade edildi.

KAYNAK: dsi.gov.tr