TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

9. Tarım ve İnsan’a görkemli tören

9. Tarım ve İnsan’a görkemli tören
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın, Deniz Bank desteğiyle düzenlediği ‘9. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’ ödül töreni Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nde yapıldı.

Törene katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımda çok güzel gelişmeler yaşandığını belirtti. “Gece-gündüz demeden ben ve ekip arkadaşlarım bütün ekip olarak hükümet olarak ciddi bir şekilde çalışıyoruz” diyen Fakıbaba, “Fotoğraf gibi bir sanatın bütün Türkiye’de tarım alanlarında yayılacağını görüyorum.  Her yer ayrı bir hayat, her yer ayrı bir hikaye, her biri ayrı bir mana. Hepsi çok güzel çekilmiş fotoğraflar. Anı çok güzel yakalamışsınız. Lütfen bu heyecanınızdan vazgeçmeyin ve fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın ki, bizlerde bu güzellikleri sayenizde görmeye devam edelim. Keşke bende fotoğraf sanatçısı olsaydım” şeklinde konuştu.

Bakan Fakıbaba, organizasyonu düzenleyen Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ekibine, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne, fotoğraf yarışmasına 9 yıldır destek veren Denizbank’a ve dereceye giren ve girmeyen tüm yarışmacılara teşekkür etti.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da, “Fotoğrafçılık alanında fotoğraf sanatçılığı alanında yepyeni bir nefes yepyeni bir soluk yepyeni bir açılım getirdi bu serginiz. Uluslararası hangi yarışmaya girse ödül alacak pek çok fotoğraf var burada. Fotoğrafları çok beğendik. Gelen ekiplerinizin profesyonelliği karşısında hakikaten hayranlık duyduk. Bu tip bir serginin burada açılmış olması bu kadar birbirinden renkli fotoğrafın yan yana gelmesi mutluluk verici” ifadesine yer verdi.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Arslan Güven ise, bir sene içinde birçok yarışmada jüri üyeliği yaptığını belirterek, “İtiraf ediyorum ki, en çok heyecanlandığım, en çok mutlu olduğum, harcadığım mesaisini kıskanmadığım tek yarışma bu. 3 büyük özelliği var bu yarışmanın: birincisi, tarımın ilerlemesini, modernleşmesini aşama aşama fotoğraf olarak belgeliyoruz. İkinci özelliği, Türkiye’nin her yerinden katılım olması. Türkiye’nin 81 vilayetinde 10 versiyon olarak sergileniyor. Albümü anında çıkan tek yarışma. Son olarak gururla söylüyorum; Abdülhamit Han’ın “Yıldız” albümünden sonra ikinci büyük arşiv bu fotoğraflarla oluşuyor. Bu Anadolu’ya bu coğrafyaya ait bir albüm oluşuyor. Bizim yapımızla ve kültürümüzle” değerlendirmesi yaptı.

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak da, “Fotoğraf anı ölümsüz kılıyor. Fotoğraf çok gerçek bir şey. Tarımın ne kadar gerçek ve güzel olduğunu bu fotoğraflarda görüyoruz. Bugün fotoğraf Tarım ve İnsan’dır. Denizbank olarak 15 yıldır tarımın finansmanı için bir fiil çalışıyoruz” dedi.

Müsteşar Mehmet Hadi Tunç, Müsteşar Yardımcısı Volkan Mutlu Coşkun ve diğer birim amirleri ile Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi personeli, yarışmacı ve basın mensuplarının da katıldığı törende Konuşmaların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, ödül alan yarışmacılara hediye ve 56 bin lira tutarında Denizbank çeklerini verdi.

Genel Kategoride birinciliği; Ali Acar “Kışlık”- Kastamonu ve Gökalp Bilici "Kazlar" Konya 2017 ile paylaşırken, ikinciliği Gürsel Egemen Ergin "Emek" - Bursa 2017 ile İrfan Çimen "Sulama" - Bitlis 2017 fotoğraflarıyla aldı. Yine genel kategoride üçüncülük ödülünü Hatice Eren "Gayret ha" - Bursa 2017 ve Sema Mermertaş "Bulut Denizi" - Trabzon 2016 fotoğrafları ile paylaştı.