TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

3. BİTKİ ISLAHI PROJE PAZARI’NDA (BIPP) GELECEĞİN TOHUMLARI EKİLDİ

3. BİTKİ ISLAHI PROJE PAZARI’NDA (BIPP) GELECEĞİN TOHUMLARI EKİLDİ
TÜRKTOB, AKDENİZ TTO ve iş birliği ile düzenlenen 3. Bitki Islahı Proje Pazarı (BIPP) Antalya’da düzenlenen Gowtech Eurasia Fuarı kapsamında gerçekleştirildi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Akdeniz TTO)  ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) iş birliği ile ‘’ Geleceğin tohumlarını şimdiden ekmeye hazır mısınız?’’ ana temasıyla düzenlenen 3. Bitki Islahı Proje Pazarı (BIPP) Antalya’da düzenlenen Growtech Eurasia Tarım Fuarı sırasında 29 Kasım 2018 tarihinde yapıldı.

PROJE PAZARI GENEL

Proje pazarının açılışında bir konuşma yapan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz,  bitki ıslahın gelişmesi ve tohumculuk sektörünün ıslahçı ihtiyacının karşılanmasının temel öncelikleri olduğunu kaydetti.

 Türkiye’deki ıslah çalışmalarının Cumhuriyet Dönemi ile birlikte başladığını anlatan Yılmaz, ‘’1925 ve sonrasında çok sayıda tohum ıslah istasyonlarının kurulmasıyla başlayan bu süreç daha sonra üniversitelerle devam etmiştir. 1950’li yıllara kadar lokal olarak yapılan çalışmalar, 1963 yılında tohumculuk yasasının çıkmasıyla daha kurumsal hale gelmiştir. 1963 - 1980 yılları arasında kamu ağrılıklı bir tedarik sistemi söz konusu olmuştur. 1980’li yıllardan sonra özel sektörün devreye girmesi çalışmaları hızlandırmıştır. TÜRKTOB’un kuruluşu ile birlikte artan özel sektör girişimciliği, üretim alt yapısının güçlendirilmesine yönelik çabalar ve Tarım ve Orman Bakanlığının destekleri tohumculuk sektörünün gelişmesinin itici gücü olmuştur’’ şeklinde konuştu.

KONUŞMA 1

TÜRKTOB ve alt birliklerinin öncülüğünde tüketici ve sanayici tercihlerini dikkate alan, kalite odaklı, rekabet gücü yüksek ve adil bir tohumculuk sisteminin oluşmasına, Türkiye’nin  yerel genetik kaynaklarının değerlendirilerek yeni bitki çeşitlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına, tohumlukların üretimi, tedariki ve ticaretine ilişkin millî politikalar belirlenmesi ve uygulanmasına, millî ve milletlerarası idari, teknik ve hukuki düzenlemelerin yapılmasına katkı sağlandığını vurgulayan Yılmaz, ‘’2002 yılında 145 bin ton olan üretim, 2007 yılında 325 bin ton, üretilen tohumluğun kalitesinin artması her geçen gün sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteklerinin etkisi ve özel sektörün gayretleri ile 2010 yılında 497 bin tona yükselmiş, 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona yaklaşmıştır. 2017 yılı itibarıyla 40 bin ton ithalat, 44 bin ton ihracat yaptık. 40 bin ton ithal ettiğimiz tohumun karşılığı 185 milyon dolar. 44 bin ton ihraç ettiğimiz tohumun değeri de 136 milyon dolar. Türkiye’de tohumculuk sektöründe ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 73, buna fidan ve süs bitkilerini de dahil ettiğimiz zaman ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 90’ların üzerindedir’’ dedi.

Önümüzdeki süreçte bitki ıslahı çalışmalarının sadece verimi artırma amacıyla değil, kaliteli, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı çeşitler geliştirmeye odaklı AR-GE faaliyetleriyle desteklenmesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, ‘’Türkiye çok zengin olan bitkisel genetik kaynaklarından ve endemik çeşitlerinden tam anlamıyla yararlanamıyor. Bu konuda üniversiteler, araştırma enstitüleri ve özel sektöre önemli sorumluluklar düşüyor’’ dedi

PLAKET

Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Merkez Müdürü Doç. Dr. Olgun Kitapçı’nın konuşmasının ardından TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz’a Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Eyüp Sabri Topal tarafından plaket takdim edildi.

*** 

3. Bitki Islahı Proje Pazarı’na üniversitelerden, araştırma enstitülerinden, özel sektör kuruluşlarından ve sivil toplum örgütlerinden toplam 42 proje katıldı.   

TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, sergilenen projeleri inceleyerek, proje sahiplerinden bilgi aldı.

NCELEME1

NCELEME2

NCELEME3

NCELEME4

NCELEME5

MCELEME6

NCELEME7

NCELEME8

NCELEME9

 

3. Bitki Islahı Proje Pazarında birinciliği Melezleme Yoluyla Kırmızı Renkli Yerli Kesme Gül Çeşitlerinin Geliştirilmesi ve Sektöre Kazandırılması Projesi ile Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Soner Kazaz, ikinciliği Türlerarası Melezleme Yoluyla Hibrit Zoysia Çimi Islahı Projesi ile Akdeniz Üniversitesinden Songül Sever Mutlu, Nedim Mutlu, Bahar Sancar, Damla Irkörücü, Alparslan Karabeniz ve Ahmet Gülgün, üçüncülüğü ise Kırkağaç Kavunlarında Katlanmış Haploidi Tekniği ile Geliştirilen Kavunlarda Heteroik Grupların Oluşturulması ve Yüksek Verimli ve Kaliteli F1 Çeşit Islahı Projesiyle Çukurova Üniversitesinden Nebahat Sarı kazandı.

DÜL

İkinci olan projeye ödülü TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz tarafından verildi.

NOVASTON GENEL

GROWTECH Tarım İnovasyon Ödülleride Sahiplerini Buldu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)  öncülüğünde, Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı kapsamında bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ATSO GROWTECH Tarım İnovasyon Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri ANFAŞ Fuar alanında düzenlenen törenle verildi.

NOVASYON TOPLU

ANFAŞ’taki törene Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Vali Yardımcısı Ali Taşkın Balaban, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel,  Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vural Şahin, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, İl Tarım ve Orman Müd. Bit.Ür.Bit.Sağ. Şube Müdür V. Mehmet Şen, Akdeniz TTO Müdürü Doç. Dr. Olgun Kitapçı ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

NOVASYON KONUŞMA

Açılış töreninde bir konuşma yapan TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz özetle, AR-GE ve inovasyonun önemine değinerek “Dünya nüfusu 2050 yılında 9.7 milyar olacak. İhtiyacı karşılamak için mevcut üretimi 2,5 katı artırmamız lazım. Bunun yolu da çeşitliği artırmaktan geçiyor. AR-GE çalışmalarının ve devlet politikalarının oluşturulması çok önemli” diye konuştu. 

Sera ve Sulama Teknolojileri kategorisinde; AMGA Endüstriyel Sistemler Şirketi adına firma sahibi Yıldırım Başkurt, Bitki Besleme ve Koruma kategorisinde; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Kazaz,  Tarım Makineleri ve Teknolojileri kategorisinde; Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Çanakçı ödüle layık görüldü.