TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
TÜRKTOB Yönetim Kurulu Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

SON 10 YILIN EN ÇOK BÜYÜYEN SEKTÖRÜ: TOHUMCULUK

***

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu, çiftçilere bitkisel üretimde verimliliği ve kaliteyi artırmak ve çiftçinin kazancını artırmak amacıyla sertifikalı tohumluk kullanımını tavsiye ederek Türkiye’nin 2000’li yılların başında 145 bin ton, 2007 yılında 325 bin ton olan sertifikalı tohum üretimini 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona yükselttiğini, 2007 yılında %38 olan ihracatın ithalatı karşılama oranının 2017 yılında %73’e çıktığını, fide, fidan ve süs bitkileri eklendiğinde bu oranın %92 olduğunu kaydetti.

Mesajda ‘’Türkiye’de son on yılda üretimini 3,5 kat, son 15 yılda ihracatını 8 kat arttıran başka sektör yoktur. Tohumculuk sektörü olarak 80 ülkeye ihracat yapmaya başladık’’ denildi.  

***

Özel Sektör Girişimciliği Sektöre Güç Kattı

Tohumun gıda zincirinin en önemli halkası olduğu kaydedilen açıklama şöyle; ‘’Tohumculuk sektöründe 1925 yılında başlayan çalışmaların 1960’lı yıllara kadar bölgesel bazda sınırlı  çabaların ötesine geçemedi. 1963 - 1980 yılları arasında kamu ağrılıklı bir tedarik sistemi söz konusuydu. Özellikle 1980’li yıllardan sonra özel sektörün devreye girmesiyle tohumculuk sektörü gelişmeye başlamıştır. TÜRKTOB’un kuruluşu ile birlikte artan özel sektör girişimciliği, üretim alt yapısının güçlendirilmesine yönelik çabalar ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleri tohumculuk sektörünün gelişmesinin itici gücü olmuştur.  Tohumculukta gelişmiş olarak değerlendirilen ülkelerin üretim ve ticaret konularında oluşturdukları sistem ve kuralların Türkiye’den ortalama yarım asır önce devreye girmiştir. Türkiye buna rağmen TÜRKTOB ve alt birliklerinin öncülüğünde tüketici ve sanayici tercihlerini dikkate alan, kalite odaklı, rekabet gücü yüksek ve adil bir tohumculuk sisteminin oluşmasına, ülkemizin yerel genetik kaynaklarının değerlendirilerek yeni bitki çeşitlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına, tohumlukların üretimi, tedariki ve ticaretine ilişkin millî politikalar belirlenmesi ve uygulanmasına, millî ve milletlerarası idari, teknik ve hukuki düzenlemelerin yapılmasına katkı sağlamaktadır.    

Tohumculuk sektörü Ar-Ge ile  Büyüyor

Buğday, arpa, çeltik, bazı yem bitkileri ve yemeklik baklagillere ait sertifikalı tohumlukların önemli bir kısmı Türkiye’de ıslah edilen çeşitler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Hibrit sebze tohumculuğunda yeterlilik oranımız %10’dan %60’a çıkmıştır. Hububatta %90 seviyelerindedir ve bu oranlar giderek artmaktadır. Yerli tohum şirketlerimiz hibrit sebze, pamuk, ayçiçeği, mısır gibi ürün gruplarında kendi ıslah ettikleri çeşitlerle hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda rekabet eder düzeye gelmeye çalışmaktadır.

Üretim ve İhracat Rakamları Büyümenin Göstergesi

 ‘’2002 yılında 145 bin ton olan üretim, 2007 yılında 325 bin ton, üretilen tohumluğun kalitesinin artması her geçen gün sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteklerinin etkisi ve özel sektörün gayretleri ile 2010 yılında 497 bin tona yükselmiş, 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona yaklaşmıştır.  TÜRKTOB bünyesinde görev yapan alt birliklerin görev alanına giren fide, fidan ve süs bitkisi üretimlerinde de büyük artışlar görülmüştür. Söz konusu dönemler içerisinde dış ticaret dengesi de ihracat lehine gelişmeye başlamış, Tohumcular Birliği kurulmadan bir yıl önce 2007 yılında %38 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2017 yılında %73’e çıkmış, fide, fidan ve süs bitkileri eklendiğinde bu oran %92 olmuştur. Türkiye 2017 yılında 80 ülkeye 44 bin ton tohum karşılığı 136 milyon dolarlık ihracat yapmıştır. 40 bin ton tohum karşılığı 185 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir. Türkiye’de son 15 yılda ihracatını 8 kat arttıran başka sektör yoktur. Türkiye 80 ülkeye tohum ihraç etmektedir.’’

Sertifikalı Tohum Kullanımı Daha Çok Kazanç Demektir

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle üreticilere sertifikalı tohumluk kullanımını tavsiye ediyoruz. Sertifikalı tohum, kayıt altına alınmış, tarımsal, teknolojik ve morfolojik özellikleri tanımlanmış, çimlenme oranı yüksek, verimin en az %25, hibrit çeşitlerde %100 oranında artmasını sağlayan tohum demektir. Sertifikalı tohumluk kullanmak kalite artışı, tarımsal sanayinin ihtiyacı olan standartlara uygun ürün ve çiftçimizin ürününü pazarlarda ve borsalarda yüksek fiyatla satması dolayısıyla daha çok kazanması demektir.

Tüketicilerimiz Rahat Olsun: GDO Yok, Hibrit Doğal

Türkiye’de bir tane bile genetiği değiştirilmiş (GDO) tohumun toprakla buluşmamaktdır. Doğal bir yöntem olan hibrit / melez tohum üretiminin GDO ile hiçbir ilgisi yoktur. Hibrit tohumlarla üretilen ürünlerin sağlık riski taşımamaktadır.

Hedefler Büyük

Tohumculuk sektörü ve TÜRKTOB olarak 2023 yılına kadar 1,5 hatta 2 milyon ton sertifikalı tohumu topraklarımızla buluşturmak,  ihracatımızın ithalatı değer bazında da geçmesi ve 2023 yılında 500 milyon dolarlık ihracatı yakalamak en büyük hedefimizdir.’’

TÜRKTOB Yönetim Kurulu bütün çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutladı, bereketli hasatlar diledi.