TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

112 bin ton arpa alımı

112 bin ton arpa alımı

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, yem fabrikalarında kullanılmak üzere bu yıl yaklaşık 112 bin ton arpa aldıklarını belirterek, "Bu hasat döneminde alımlar sürecek. Burada temel çıkış noktamız, yem fiyatlarını olabilecek en düşük noktada tutmak." dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez  Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü  Fahrettin Poyraz,  AA muhabirine, Tarım Kredi'nin piyasayı dengelemek amacıyla  yaptığı çalışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Üreticinin "Üretiyoruz, ürünümüz para etmiyor", tüketicinin de  "Tarlada 1 lira olan ürünü, neden 5-6 liraya yiyoruz." gibi şikayetleri olduğunu  vurgulayan Poyraz, "Bu şikayetleri  önlemek için yapabildiğimiz kadar aradaki  maliyetleri aşağı çekerek hem üreticimizin yani ortağımızın ürününü değerinde  almak, hem de olabildiği kadar makul fiyatlarda tüketicimize bu ürünleri  ulaştırarak bu dengesizliliği giderme noktasında gayretimiz var." ifadesini  kullandı.

Poyraz, Milli Savunma Bakanlığı, üniversiteler, kamu kurumları, gıda  market zincirleri gibi kesimlere tedarikçi olarak ürün temin ettiklerini dile  getirerek, bu kapsamda da üretici ortaklardan alınan ürünleri işlediklerini  anlattı.

Tarım Kredi'ye ait yem fabrikalarında işlemek için de ürün aldıklarına  işaret eden Poyraz, "Bu sene yem fabrikalarında kullanılmak üzere aldığımız arpa  miktarı yaklaşık 112 bin ton civarında. Bu hasat zamanında Türkiye genelinde,  özellikle büyük çoğunluğu kendi yem fabrikalarımızda kullanılmak üzere daha da  arpa alımı yapacağız. Burada temel çıkış noktamız, özellikle kendi ortağımızdan  aldığımız girdiyi, kendi fabrikalarımızda işleyerek yem fiyatlarını olabilecek en  düşük noktada tutmak." diye konuştu.

Poyraz, bu yıl piyasayı düzenleme anlamında 70 bin ton ayçiçeği, 12  bin ton çeltik, 6 bin ton fasulye, 4 bin ton mercimek, 12 bin ton nohut, 120 bin  tondan fazla buğday alımı yaptıklarını bildirerek, alımların devam edeceğini  söyledi.

Ürünlerinin kalitesine dikkati çeken Poyraz, "Tarım Kredi'den alınan  zeytinyağı kesinlikle zeytinyağıdır. Ayçiçeği yağı da ayçiçeği yağıdır. Bulgur  Türkiye'de standartları en iyi olan bulgurdur. Kalite, asla ama asla taviz  vermeyeceğimiz özelliğimizdir." dedi.