TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde kutlandı.

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde kutlandı.

BİSAB BAŞKANI VE TÜRKTOB BAŞKAN YRD. DR. VEHBİ ESER, ‘’ AMACIMIZ MİLLİ TOHUMU YARINLARA TAŞIMAK’’

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzlenen etkinlikle kutlandı.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Programı BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser, Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak ve Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Kutlama programına Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürü Ali Erden, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Miktat Olgun, BİSAB Yönetim Kurulu Üyesi Durali Tınas, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş ve Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. 

BİSAB Başkanı ve TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser, Türkiye’de türler arası ilk melezleme çalışması 11 Mayıs tarihinde yapıldığı için bugünü Bitki Islahçıları Günü olarak kutladıklarını kaydetti.

1980’li yılların ortalarına kadar bitki ıslahının toplum tarafından bilinmediğini ve üniversite öğrencileri tarafından da ilgi görmediğini anlatan Dr. Vehbi Eser, 2003 yılında Bitki Islahçıları Derneği’nin, 2008 yılında da Bitki Islahçıları Alt Birliği’nin kurulmasıyla birlikte mesleğe yeni başlayan gençlerin ve toplumun bitki ıslahı konusunda bilinç sahibi olmaya başladığını kaydetti.

Dr. Eser, özetle şöyle konuştu; ‘’ Genç arkadaşlarımızın bu alana ilgi göstermelerinin ve toplum nezdinde bitki ıslahına ilginin artmasının önemli nedenlerinden biri 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü’dür. Bu yıl ki Bitki Islahçıları Günü’nün Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde kutlanması için bizleri teşvik eden, ev sahipliği yapan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan’a teşekkür ediyoruz. Üniversitemizi ve burada yapılan çalışmaları gördükçe Türk tarımı adına umudumuz artıyor. Sayın Rektörümüze de çok teşekkür ediyoruz.

  • Tarımdaki başarılarda en büyük pay bitki ıslahçılarına aittir

Biz bitki ıslahçıları olarak tohumu yarınlara taşıma gayreti içindeyiz. 1923 yılında un, şeker ve kaput bezini ithal ediyorduk. 2019 yılına geldik, 85 milyon nüfusu, 30 milyon turisti doyuruyoruz ve bitkisel ürünlerde 15 milyar doları aşkın ihracat yapıyoruz. Bu Türk çiftçisinin ve ziraat mühendislerinin başarısıdır. Ancak burada en büyük pay tohumu ileriye taşıyan bitki ıslahçılarına aittir. Çünkü üretimi ve verimi artırmanın en önemli yolu en kritik noktalarından biri yüksek verimli, yüksek kaliteli ve hastalıklara dayanıklı yeni çeşitler bulmak, korumak ve ıslah etmektir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri bu alana ciddi yatırımlar yapıldı ve önemli ıslahçılarımız yetişti. Biz genç kardeşlerimizden bu alanı daha ileriye taşımalarını istiyoruz. Bitki ıslahı daha çok tercih edilen bir alan olmalı. Türk toplumunu daha iyi ve kaliteli beslemek için çalışıyoruz. Daha fazla üretim için daha fazla ıslah çalışması diyoruz. BİSAB ve TÜRKTOB olarak bu şuurla çalışıyoruz. Bugünde bu amaçlar için buradayız.’’   

Yerli ve milli tohum, yerli savunma sanayi kadar önemlidir

Ardından söz alan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak ise dünya nüfusunun artmasıyla birlikte birim alandan daha fazla ürün alınması gerektiğini tam bu noktada da tohumun öneminin ortaya çıktığını kaydetti.

Uğur Pırlak, ‘’ Yerli ve milli tohum, yerli savunma sanayi kadar önemlidir. Bakanlığımız ve enstitümüz bu konuda çok önemli çalışmalara imza atıyor. Enstitülerimizde yerli ve milli birçok tohum geliştiriliyor. Hayvan ıslahı ile ilgili de çalışmalar yapıyoruz. Bizim enstitümüz şu anda 10 adet yerli ve milli patates tohumu geliştirdi. 6 adet patates çeşidinin satışını yaparak ülke tarımına kazandırdık. Her şey tohumla başlar. Tohum tarımın sürdürülebilirliği için çok önemlidir. Gıda güvenliğinin sağlanmasının ilk unsuru tohumdur. Tüm ıslahçılarımıza teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Amacımız bitki ıslahı ve genetiği konusunda marka olmak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar ise, tarımın stratejik bir sektör olduğunu ve tarımın sürdürülebilirliğinin ve gıda güvenliğinin sağlanması için bitki ıslahı çalışmalarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Son yıllarda tohumculuk konusunda yürürlüğe giren mevzuatların araştırma – geliştirme (AR-GE) çalışmalarını teşvik ettiğini ve koruduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Muhsin Kar, ‘’ Üniversite olarak, stratejik önceliklerimiz arasında enerji, nanoteknoloji ve tarım yer alıyor. Amacımız bitki ıslahı ve genetiği konusunda marka olmak. Bu alanda Türkiye’nin AR-GE merkezi yolunda ilerliyoruz.’’ dedi.

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Bilimsel İçeriği

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Kutlama Programı Prof. Dr. Sedat Serçe’nin ‘’Antartika’da Bitki Örtüsü ve Yapılan Çalışmalar’’ konulu sunumu ile devam etti.

Ardından Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan moderatörlüğünde ki ‘’ Milli Çeşit Geliştirmede Yerel Çeşitler Neden Önemlidir’’ konulu panele geçildi.

Panelde, Prof. Dr. Taner Akar - ‘’  Yerel Çeşitlerin Bitki Islahında Kullanılması’’, Prof. Dr. Alptekin Karagöz – ‘’ Bitki Genetik Kaynaklarımızın Korunması’’, Doç. Dr. Ahmet Latif Tek ise ‘’ Genum ve Kromozom Perspektifinden Yerel Çeşitlerin Moleküler Analizi’’ konulu sunumlarını gerçekleştirdi ve katılımcıların soruları yanıtlandı.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Her yıl olduğu gibi BİSAB tarafından düzenlenen ödüllü yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri Bitki Islahçıları Günü’nde verildi.

‘’Milli Çeşit Geliştirmede Yerel Çeşitler Neden Önemlidir’’ konusunda yapışan makale yarışmasında dereceye giren öğrenciler hem çalışmalarını sundu hem de ödüllerini aldılar.

Yarışma sonuçları şöyle oldu;

Birincilik ödülüne Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğrencileri Kezban Nur Alsancak, Elif Nur Yılmaz ve İbrahim Hakkı Canpolat lâyık görüldü.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğrencisi Cengiz Topel Bolat ikinci, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğrencisi Murat Tunç üçüncü oldu.

Teşvik ödüllerini ise; Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitli Koruma Bölümü öğrencisi Kander Koç, Adnan Menderes Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü öğrencileri Mustafa Kurt ve Bayram Canavarcı aldı.

Bitki ıslahına katkılarından dolayı Dr. Hüseyin Özçelik ve Doç. Dr. Zafer Sağel, 11 Mayıs Bitli Islahçıları Günü’ne katkılarından dolayı da Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, Prof. Dr. Taner Akar, Prof. Dr. Alptekin Karagöz, Prof. Dr. Sedat Serçe ve Doç. Dr. Ahmet Latif Tek ödül aldı.

Ankara, Çukurova, Erciyes, Sütçü İmam, Ahi Evran, Ömer Halisdemir, Selçuk ve Bozok Üniversitelerinin Ziraat ve Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültelerinden akademisyenler ve bölüm birincisi öğrencilerde ödülle lâyık görüldü.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Z_2