TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN: YERLİ VE MİLLİ TOHUMCULUK GELİŞİYOR / TRT HABER

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN: YERLİ VE MİLLİ TOHUMCULUK GELİŞİYOR / TRT HABER
Yerli ve Milli Tohumculuk Gelişiyor
Tohum İle Başlayan Gıda Bağımsızlığı, Ulusal Bağımsızlık Demektir
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, TRT Haber'de yayınlanan Emek İster programına konuk oldu.
TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan programda; Türkiye'nin tür ve çeşitlere göre değişmekle birlikte tohum ihyiyacının %80'inden fazlasını yerli ve milli üretiminden karşıladığını, ithalat yapılmasa bile nüfusunu doyuracak kapasiteye sahip olduğunu söyledi.
Tohum ile başlayan gıda bağımsızlığının, ulusal bağımsızlıkla eşdeğer olduğunu ifade eden Akcan, ''Tohumculukta milli üretim, başka bir ifade ile 'bağımsızlık' olmazsa olmazımızdır. Sürdürülebilir ve sağlıklı tohumculuk yapmak hedefi ile çalışıyoruz'' şeklinde konuştu.
Tohumculuk sektörünün üretim değerinin 1,5 milyar Dolar'a ulaştığını, 250 bin kişinin doğrudan bu alandan geçimini sağladığını vurgulayan Akcan, çiftçilikle uğraşan herkesin uzaktan - yakından tohumculuk sektörünün paydaşı olduğunu kaydetti.
Ata tohumu konusuna değinen TÜRKTOB Başkanı Akcan özetle; '' Yine bizim bünyemizde olan bitki ıslahçılarımız, ata tohumları (yerel / ilkel tohumları) iklim koşulları ve tüketici taleplerine göre ıslah ederek yeni bitki çeşitlerini ülkemize kazandırıyor.'' dedi.