TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TYAB 10. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

TYAB 10. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB), 10. Olağan Mali Genel Kurulu, 20 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da yapıldı.

***

Genel Kurul, TYAB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Köse’nin açılış ve teşekkür konuşmasıyla başladı.

Ardından protokol konuşması için söz alan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, tohum yetiştiricilerinin sorunlarını çok yakından takip ettiklerini ve çözüme kavuşturulması için çaba gösterdiklerini ifade etti. TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, özellikle tohum yetiştiricilerine özel yeni bir destek mekanizmasının oluşturulması için çalıştıklarını, tohum yetiştiricileri ile tohumculuk firmaları arasındaki sözleşmelerden doğan anlaşmazlıkların çözümünde TÜRKTOB Hakem Kurulu’nun daha etkin olacağını kaydetti.

Tohum yetiştiriciliğinin uzmanlık isteyen bir iş olduğunun altını çizen TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, sertifikalı tohum üretimi konusundan çeşit bazında ve bölgesel olarak eğitim verilmesinin önemine vurgu yaptı.

Türkiye’de 2016 yılında 957 bin ton sertifikalı tohum üretildiği ve 2023 yılı hedefinin 1 buçuk milyon ton olarak revize edildiğini kaydeden Yılmaz, ‘’Ulaşılan üretim rakamlarında en büyük pay tohum yetiştiricilerimizindir’’ dedi.

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, 18 aydır TÜBİTAK – TÜSSİDE’nin katkılarıyla hazırlanan ve 16 Mayıs’ta kamuoyuna açıklanan Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi’nin her alt birlik için olduğu gibi Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği için de bir yol haritası olacağını söyledi.

TYAB Genel Kurulu, gündem maddelerinin görüşülmesi, onaylanması, karara bağlanması ve üyelerin dilek ve temennilerini belirtmeleriyle sona erdi.  

MEHMET-KÖSE

BAŞKAN-KÜRSÜ

GENEL-1

DİVAN

BRAHİM-KÜÇÜK

OU-KULLANMA