TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Haberler

 • Fındıkta yaprak tahlili uyarısı

  Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, üreticilere çağrıda bulunan fındık gübrelemesi yapmadan önce toprak veya yaprak tahlili yaptırarak bitkilerin besin değerinin ortaya çıkarılması gerektiğini açıkladı.
  Devamı
 • Ekolojik gül yağı Almanya ve Fransa'ya gönderiliyor

  Afyonkarahisar'ın küçük ilçesi Başmakçı'da 45 yıl önce kurulan kooperatif aracılığıyla 60 üreticinin ekolojik tarımla ürettiği gül çiçeğinden elde edilen gül yağı, Almanya ve Fransa'daki ilaç ve kozmetik fabrikalarından rağbet görüyor.
  Devamı
 • Üzümlü'de Ahıska Türkleri için "greçka" yetiştirildi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan getirilerek Erzincan'a yerleştirilen Ahıska Türklerinin mutfağının vazgeçilmezlerinden ve "Greçka" olarak adlandırılan karabuğday, Ahıskalıların damak tadına lezzet katacak.
  Devamı
 • Milli soya 'Altınay' toprakla buluşacak

  Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ıslah edilen ve diğer soya çeşitlerine göre yüzde 5 daha verimli olduğu belirlenen "Altınay" soya tohumu bu yıl ilk kez toprakla buluşacak.
  Devamı
 • Kiraza rağbet artınca üreticinin yüzü güldü

  Doğu Anadolu'nun en önemli kiraz üretim merkezlerinden Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde yetiştirilen kirazın bu yıl rekoltenin düşük olmasına rağmen Rusya ve Avrupa pazarında ilgi görmesi, ürününü değerinde satabilen üreticinin yüzünü güldürdü.
  Devamı
 • Buğday üreticisi bu sene çok heyecanlı

  Bilecik'te hububat hasadıyla birlikte üreticilerin yoğun mesaisi başladı.
  Devamı
 • 'Hububat ihracatında lideriz'

  Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Türkiye’nin 6 aylık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının 3 milyar 222 milyon 547 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, "Bu ihracatın yüzde 32'sini GAİB karşılıyor. 1 milyar 32 milyon 759 bin dolarlık ihracatla bu alanda lideriz." ifadesini kullandı.
  Devamı
 • Para etmeyince karpuz tarlada kaldı

  Aydın’da yüzlerce dönüm alana ekili karpuz para etmeyince tarlada kaldı. Birçok üretici mevcut fiyatların toplama ve nakliye parasını dahi karşılamadığını belirterek, karpuz tarlalarına uğramaz oldu. Karpuz toplayıp satmak için hale giden bazı çiftçiler ise satamadıkları karpuzu römorkla tarlaya getirip dökmeye başladılar.
  Devamı
 • Zeytinciliğin kitabını yazdılar

  İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, bölgenin geleneksel tarım ürünlerinden zeytinin kalitesi için, "Sofralık zeytin ve zeytinyağı teknolojisi" adlı kitap hazırladı.
  Devamı
 • 95 bin 300 dekar zirai alanı suyla buluşacak

  Tamamlanarak hizmete girmesiyle bölgede 95 bin 300 dekar zirai alanı suyla buluşturacak Seydişehir Suğla Cazibe Sulaması projesi, Konya'da tarımın gelişmesi için hızla inşa ediliyor.
  Devamı
 • Tüketicinin ve fabrikaların gözdesi 'Afyon vişnesi'

  Türkiye'nin en önemli vişne üretim bölgelerinden Afyonkarahisar'da, bu yılki rekoltenin düşüklüğü ve talebin yüksekliği fiyatları artırdı.
  Devamı
 • Sağanak ve dolu Bursa'da 80 bin dönüm tarım alanına zarar verdi

  Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, sağanak ve dolu nedeniyle yaklaşık 80 bin dönüm alandaki tarım ürünleri zarar gördü.
  Devamı
 • 80 ülkede yemekler Türk zeytinyağıyla lezzetleniyor

  Türkiye'nin zeytinyağı ihracatı, sezonun 8 ayında yaklaşık 33 bin tona ulaşırken, 80 ülkeye gönderilen bu ürünün dış satımından 124,6 milyon dolar gelir sağlandı.
  Devamı
 • 'Doğu'nun Çukurovası'nda çiftçiler yeniden pamuğa yöneliyor

  Mikroklima iklimi ve toprak yapısı sayesinde birçok tarım ürününün yetiştirilmesine olanak sağlayan ve bu nedenle de "Doğu'nun Çukurovası" olarak anılan Iğdır'da, pamuk üretiminin yeniden yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılıyor.
  Devamı
 • Yağış Tekirdağlı çiftçiyi sevindirdi

  Türkiye'deki ayçiçeği üretiminin önemli merkezlerinden olan Tekirdağ'da yağış çiftçiyi sevindirdi.
  Devamı
 • Flaş! Kabine değişti!

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım Ak Saray da görüştü. Saray’daki görüşmenin ardından Başbakan Yıldırım kabinede yapılan değişiklikleri açıkladı.
  Devamı
 • Burhaniye şeker otu üretim merkezi oldu

  Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Emekli Albay Selahattin Güvenç, 10 yıl önce 20-30 fide ile başladığı Paraguay menşeli stevia (şeker otu) üretiminde, yıllık 100 bini geçerken, önümüzdeki yıl da yaklaşık 14 milyon fide üretmeyi planlıyor. Şeker otunun diyabet ve obezite ile mücadelede önemli olduğunu belirten Güvenç, stevianın kuru yaprağının şekerden 25 kat daha tatlı olduğunu söyledi.
  Devamı
 • Bu işi yapana hibe verilecek!

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aralıklı uğraşan çiftçilerin alacakları alet ve ekipmanlara yüzde 60 oranında hibe desteği verecek. Konuyla ilgili bilgi veren Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, arıcılık desteği ile ilgili bakanlık tebliğinin yayınlandığını duyurdu.
  Devamı
 • Tarımsal istihdam geriledi

  TZOB verilerine göre 2016 Nisan'da 5 milyon 352 bin olan tarımsal istihdam bu yılın nisan ayında 5 milyon 320 bine geriledi.
  Devamı
 • Yağış buğday rekoltesini artırdı

  Mardin'de geçen yıl 1 milyon ton seviyesinde gerçekleşen buğday rekoltesinin, bu yıl yeterli yağış alınması sayesinde 1 milyon 150 bin tona çıkması bekleniyor.
  Devamı