TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ADANA'DA KARPUZ FİDELERİ TOPRAKLA BULUŞTU

ADANA'DA KARPUZ FİDELERİ TOPRAKLA BULUŞTU

Türkiye’nin en erkenci karpuzunun yetiştirildiği ve ülke ihtiyacının %20-25’ini karşılayan Adana’da fideler toprakla buluştu. 

Tadı, rengi ve aromasıyla bilinen, Türk Patent ve Marka Kurumunca da ‘coğrafi işaret belgesi’ verilen Adana karpuzunda mayıs ayında ilk hasat bekleniyor. Çiftçiler ise bu sene fiyatlardan umutlu.

Dünya karpuz üretiminde Çin’den sonra 4-4 buçuk milyon ton ile ikinci sırada olan Türkiye’nin, karpuz ihtiyacının %20’sini karşılayan Adana’da fideler Karataş ilçesi Tuzla Mahallesi'nde dikilmeye başlandı. Sabah saatlerinden itibaren tarlalara gelen işçilerin bazıları toprağı düzeltirken, bazıları fide çukurlarına gübre yerleştirdiği toprağı fide ekimine hazır hale getirdi.

Dikilen fidelerin soğuktan korunması için üstleri naylonla kapatıldı. İşçilerin bin bir emekle diktikleri ve deniz kumunda yetişecek karpuzlar, hava sıcaklığının mevsim normallerinde gitmesi halinde mayıs ayının ilk haftasında hasat edilerek pazarda ilk yerli karpuzlar olarak satılacak. Adana'da yıllık yaklaşık 950 bin ton üretilen karpuz, tarla ürünleri içinde yöresel olarak en erkenci ürün olması sayesinde üretici için önemli bir gelir kaynağı.

Öte yandan, geçen yıl 28 Ağustos tarihinde Adana kebabı, Adana şalgamı, Çukurova pamuğu ve tapan bıçağının ardından karpuz da Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret tescil belgesi aldı. Yüreğir Ziraat Odasının 2017 yılındaki girişimiyle tescillenen karpuzun artık marka değeri daha da artacak. Öte yandan işçiler tarafından toprakla buluşturulan karpuz fideleri güzel görüntüler oluşturdu.

"Mayıs ayında sofralarda"

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan yaptığı açıklamada, karpuz ekim alanlarının mart ayında belli olacağını belirterek, “Karpuz ekimi nisan ayının ortalarına kadar yapılacak. Şimdi ekilen karpuzlar havalar sıcak gittiğinde nisan ayının ortalarından sonra, hava serin gittiğinde ise mayıs ayının ilk haftası piyasaya girmekte.” diye konuştu.

Karpuzun tescillenmesinin ihracata katkısının olacağını anlatan Mehmet Akın Doğan, “Geçen yıl çiftçimiz karpuzdan para kazandı. Bizim karpuzumuz çıktığında İran’dan ülkemize karpuz girmeyecek. Çünkü ton başına 300 dolar gümrük vergisi kondu. Bu yıl Adana karpuzu ilk çıktığından itibaren para edecektir.” dedi.